Kalprotektin

Popis analytu

Kalprotektin je Ca vazebný protein uvolňovaný především z neutrofilů. Spolehlivý, citlivý a specifický marker zánětu střeva. Zvýšená koncentrace bývá zejména u nespecifických střevních zánětů.

Popis metody

STATIM - kvantitativní laterální průtoková imunoanalýza

RUTINNÍ VYŠETŘENÍ - ELISA v mikrotitračních destičkách s kolorimetrickou detekcí na analyzátoru

Klinický význam stanovení

Hodnota kalprotektinu je zvýšena u nespecifických střevních zánětů, ale i u karcinomu střeva.

Indikace:

- diferenciální diagnostika dolního dyspeptického syndromu
- neinvazivní vyšetření aktivity idiopatických střevních zánětů (IBD)
- monitorování účinnosti terapie IBD
- predikce hrozícího relapsu IBD (elevace fekálního kalprotektinu předchází rozvoji klinických příznaků)

Doporučená interpretace výsledků (dle výrobce)

1. Odlišení organického onemocnění od funkčního onemocněni gastrointestinálního traktu

Normální hodnoty pod 50 mg/kg                                                                                                   Hodnoty pod 50 mg/kg nesvědčí pro zánět GIT. U pacientů s nízkými hladinami není pravděpodobně potřebný invazivní zákrok ke stanovení příčiny zánětu.

Zvýšené hodnoty mezi 50 - 200 mg/kg
Hodnoty mezi 50 a 200 mg/kg mohou značit mírné organické onemocnění stejně jako zánět způsobený NSAID, mírnou divertikulitidu a IBD ve fázi remise. Lze doporučit opakování měření a provedení dalších vyšetření

Zvýšené hodnoty nad 200 mg/kg                                                                                                                   Hodnoty nad 200 mg/kg ukazují aktivní organické onemocnění se zánětem v GIT. Jsou doporučena příslušná další vyšetření a léčba.

Hladina cut-off doporučená pro dospělé (50 mg/kg) může být použita také u dětí od 4 do 17 let bez ohledu na pohlaví.

2. Monitorování IBD

Hodnoty pod 100 mg/kg

Hladina kalprotektinu pod 100 mg/kg může spolehlivě určit nízké riziko klinických relapsů.

Hladiny fekálního kalprotektinu pod 100 mg / kg mohou u pacientů s nízkým rizikem klinického relapsu potvrdit endoskopickou remisi, a tím se lze vyhnout invazivním endoskopickým postupům

Odběr - materiálu

Statim pouze v odběrovce Calex Cap !!!!

Pro rutinní stanovení odběr do nádobek pro stolici.

Pozn.:

Množství odebrané stolice by mělo být velikosti odběrové špachtličky – cca 1g, uchovávat lze maximálně po dobu 6 dnů při teplotě 2-8 °C