Metody – Sklerodermie blot

Popis analytu

Stanovením lze detekovat tyto antigeny:

Autoprotilátky ve třídě IgG proti

Anti Scl-70:

Anti CENP-A: Anti-Centromerové protilátky (ACA), jsou namířeny proti polypeptidu s označením CENP-A (19 kD).

Anti CENP-B: Anti-Centromerové protilátky (ACA), jsou namířeny proti polypeptidu s označením CENP-B (80 kD).

Anti MP/Scl-100: Ab proti antigenům v exoribonukleáze a v jaderné nukleoplazmě o molekulové hmotnosti 100kD

Anti MP/Scl-75: Ab proti antigenům v exoribonukleáze a v jaderné nukleoplazmě o molekulové hmotnosti 75kD

Anti Ku: Ab proti antigenům DNA s vazbou na nehistonový protein

Anti RNA Polymeráza III: Ab proti antigenům RNA Polymerázy III

Anti RNP (68kD/A/C): Anti RNP se zaměřují na komplex obsahující řadu snRNP zahrnující tři polypeptidy (68 kD, A a C)

Anti Th/To: Antigen Th/To (nebo nukleolární proteinový komplex RNázy P, podjednotka Rpp 25)

Anti Fibrillarin: Autoprotilátky rozpoznávají vysoce konzervovaný 34 kDa základní protein malých nukleolárních ribonukleoproteinových částic.

Anti NOR-90: NOR-90 je protein o velikosti 90kDa protein je také nazývaný jako lidský Upstream Binding Factor (hUBF) a který je spojen s Nucleolus Organizer Region (NOR).

Anti SSA 52: Ab proti antigenům Trim21 (E3 ubikvitin ligáza)

Popis metody Enzymatická imunoanalýza na membráně se semikvantitativním hodnocením 0 - 100 abs.j.
Klinický význam stanovení

Protilátky Scl-70 jsou vysoce specifické pro systémovou sklerózu (sklerodermie)

Anti Ku se objevují u překryvného synromu polymyositis-skleroderma. Jsou detekovány i u jiných autoimunitních onemocnění jako je systémový lupus erythematodus a Sjögrenova syndromu

Anti PM-Scl 100/75 detekovány u překryvného syndromu. Neexistuje korelace mezi koncentrací protilátek a aktivitou onemocnění

Kombinovaná detekce protilátek CENP-A a CENP-B je vysoce specifická pro systémovou sklerózu (diagnostická specificita až 99 %). Stanovením protilátek CENP-A a CENP-B lze detekovat téměř všechny reaktivity protilátek proti centromerům relevantní pro systémovou sklerózu, jak je vidět nepřímou imunofluorescencí na buňkách HEp-2.

Protilátky proti RNA polymeráze III jsou pozorovány u pacientů se systémovou sklerózou (SSc). Bylo prokázáno, že pacienti se systémovou sklerózou s protilátkami proti RNA polymeráze III mají zvýšené riziko difuzní kožní formy sklerodermie s vysokou pravděpodobností kožního postižení a hypertenzního onemocnění ledvin.

RNP autoprotilátky mají 100% specificitu pro Sharpův syndrom.

Autoprotilátka Th/To převládá u systémové sklerózy (SSc), vyskytuje se také u jiných onemocnění, jako je systémový lupus erythematodes (SLE) nebo polymiozitida (PM), kde může indikovat budoucí rozvoj překryvného syndromu s postižením střev, plic nebo ledvin.