Metody - anti-CCP (specifické autoprotilátky proti syntetickým cyklickým citrulinovaným peptidům)

Popis analytu V synoviální membráně kloubů pacientů s revmatoidní artritidou (RA) byly nalezeny proteiny – alfa a beta řetězce fibrinu reagující s tzv. antikeratinovými autoprotilátkami, prokázanými v séru nemocných a RA. Proteiny reagují jen pokud obsahují deiminovaný arginin – citrulin, který je považován za cílový epitop protilátek. Proto byly vyvinuty syntetické peptidy obsahující citrulin. Byla zjištěna vysoká specificita 92% pro onemocnění RA, při sensitivitě 68%.
Popis metody Enzymatická imunoanalýza s chemiluminiscenční detekcí na analyzátoru
Klinický význam stanovení jde o vysoce specifické vyšetření u pacientů s RA, jehož pozitivita předchází pozitivitu revmatoidních faktorů (RF), a vysoké hodnoty tohoto markeru jsou považovány za známku závažnějšího průběhu nemoci, při kterém častěji dochází k destrukci kloubních tkání.Běžně vyšetřované stanovení RF bývá nespecificky pozitivní i u řady dalších systémových autoimunit (SLE 15-35%, Sjoegrenův sy 75- 95%, MCTD 50-60%, systémová skleróza 20-30%), zatímco pozitivita protilátek proti CCP ukazuje na RA. U ostatních systémových chorob je pozitivita vzácná - 10% SLE, 0% systémová skleróza, 8% ostatní.
Odběr - materiál Vzorek poslat ke zpracování co nejdříve po odběru. Sérum separované po odběru lze skladovat do 3 dnů při T 2-8st C, nebo zmražené na -20 st. C několik týdnů. Po rozmražení musí být zpracováno ihned

MUDr. Václava Gutová