Metody - Funkční vyšetření klasické a alternativní cesty aktivace komplementu

Referenční rozmezí:

39 - 102 % (CH100, AH100)

Popis analytu Komplement je složkou humorální imunity, jeho hlavní funkcí je opsonizace, chemotaxe a osmotická lýza cílové buňky. Při podezření na deficienci funkce komplementové kaskády provádíme vyšetření funkčnosti klasické, alternativní cesty.
Popis metody RID s následnou hemolýzou
Klinický význam stanovení Indikací k tomuto vyšetření jsou stavy po těžkých invazivních infekcích opouzdřenými bakteriemi, zejména meningokoky, gonokoky, ale i pneumokoky a hemofily, dále rekurentní průjmová onemocnění, která nemají jiné vysvětlení. Pacienti s deficiencí komplementu mohou mít větší sklon k HIV infekci a systémovým autoimunitám – zejména SLE, vaskulitidám a glomerulonefritidám.

Ke správnému provedení vyšetření a tedy k použitelnému výsledku je nutno ovšem krev po odebrání hned zpracovat. Nutné tedy bude pacienty odesílat k vyšetření na naše ambulance, po předchozí telefonické domluvě s vrchní sestrou. Pokud půjde o pacienty na lůžku v rámci FN, bude vyšetření nutno předem domluvit v rámci konsiliárního vyšetření a laborantka nabranou krev ihned odnese ke zpracování.

Odebírá se 5 ml žilní srážlivé krve do zkumavky bez separačního gelu a jakýchkoliv additiv.