Metody - Alergen-specifické IgE protilátky

Popis analytu Alergen-specifické IgE protilátky se uplatňují přímo v patogenezi alergické reakce vůči danému alergenu. Po vazbě alergenu spouštějí uvolnění mediátorů alergické reakce (histaminu, leukotrienů atd.) žírnými buňkami a bazofily.
Popis metody

Enzymatická imunoanalýza s fluorescenční detekcí na analyzátoru.

Kód výkonu: Jednotlivé alergeny               91 235

                    Směsi, molekulární alergeny  91 237

Klinický význam stanovení Přítomnost alergen-specifických IgE protilátek je patognomonická pro alergické onemocnění. Laboratorní vyšetření specifických IgE protilátek doplňuje jejich detekci in vivo (kožními testy), případně ji nahrazuje (v případě, kdy není možno kožní testy provést). Pozitivita sp.IgE protilátek je známkou senzibilizace organismu, nemusí znamenat klinické projevy alergie.
Za jednoznačnou pozitivitu vyšetření je považována detekce hladiny 0,7 IU/ml a vyšší. Hladina spec. IgE nemusí korelovat s tíží alergického onemocnění. Nejčastěji je prováděno vyšetřování protilátek proti jednotlivým alergenům (případně alergenovým složkám – rekombinatním alergenům), možné je provádět i vyšetření proti směsím několika různých alergenů – spíše charakteru screeningu (např. tzv. Phadiatop /inhalační alergeny/, směs FX5 /potravinové alergeny/ atd.).
Je třeba myslet na to, že při extrémně vysokých hladinách celkového IgE mohou být detekovány zvýšené hladiny spec. IgE, které mají z klinického pohledu charakter falešné pozitivity.
Odběr - materiál
  • Odběr: množství odebrané krve se řídí podle počtu vyšetřovaných alergenů – 1 ml žilní krve – cca 3-4 alergeny
  • Při uskladnění v lednici lze vzorek zpracovat druhý den po odběru.
  • Lze zpracovat i odsáté sérum - vzorky skladované 3 dny při teplotě +2 až +8 °C nebo zamražené při teplotě pod -20 °C pro delší uchování, pokud jsou zamraženy do 24 hodin po odběru a je zabráněno jejich opakovanému rozmrazování

Zkumavka: Červená zkumavka s gelem