Metody - CRP (C-reaktivní protein)

Další informace o metodě
Referenční rozmezí
Věk Rozmezí
0 - 6D 0,00 - 15,00
6D - 2T 0,00 - 10,00
2T - 99R 0,00 - 8,00
Popis analytu C-reaktivní protein je dominantním proteinem akutní fáze zánětu. Jeho syntéza je v jaterní tkáni stimulována přítomností tkáňového poškození (nekrotických buněk) při bakteriální infekci, malignitách, ischémii nebo při imunokomplexové tkáňové lézi. CRP se váže na biomembrány a složky jaderného aparátu nekrotických buněk (např. polysacharidový obal pneumokoků C /proto C-reaktivní protein/), identifikuje patogenní mikroorganismy a vlastní poškozené buňky a podílí se na jejich eliminaci prostřednictvím komplementového systému a fagocytujících buněk.
Popis metody Nefelometrie s využitím polystyrenových partikulí na analyzátoru.
Klinický význam stanovení
  • Diagnostika a monitorace akutní fáze infekčních a zánětlivých onemocnění včetně autoimunit, malignit (normální hodnoty CRP nevylučují malignitu), stavů spojených s operačním a traumatickým stresem, procesů postihujících cévy (endoteliální dysfunkce, rizikový faktor infarktu myokardu).
  • CRP je specifičtějším vyšetřením při zánětu než rychlost sedimentace erytrocytů (FW) a počet leukocytů.
  • Neprochází placentární bariérou, jeho koncentrace v séru novorozence není závislá na koncentraci v séru matky.
  • U novorozenců max. zvýšení 2. den po porodu (resorpce nekrotické tkáně pahýlu pupečníku).

Význam zvýšení:

Až 1000x v průběhu 24 - 48 hod, reaguje na dynamiku zánětu, indikuje závažnost stavu - zhoršená prognóza pacienta.

Bakteriální infekce: vzestup během 24- 48 hod. na 200-300 mg/l, při nekomplikovaném průběhu a úspěšné ATB terapii návrat k normálním hodnotám během 4 dnů.

Perinatální těžší infekce (septikémie, meningitida, peritonitida): CRP vždy > než 50 mg/l.

Bakteriálních sepse: purulentní meningitida CRP > 50mg/l v 80%.

Virová infekce nebývá provázena zvýšením CRP (význam při diferenciální diagnostice mezi bakteriální a virovou pneumonií).

Aktivní stádia systémových autoimunitních onemocnění typu revmatoidní artritidy nebo jejích juvenilních forem, Bechtěrevovy choroby a systémových vaskulitid.

Pacienti s hypogamaglobulinémií: CRP je významným markerem zánětu (nedochází u nich ke zvýšení FW).

Chronicky vyšší hladiny CRP: riziko vzniku a progrese aterosklerózy.

CRP nebývá zvýšeno u systémového lupus erythematodes, dermatomyozitidy, sklerodermie, Sjogrenova syndromu a u většiny orgánově specifických autoimunitních chorob. Výrazná zánětlivá aktivita v akutní fázi SLE nevede ke zvýšení CRP (v diskrepanci s vysokou FW). Vysoké CRP u SLE svědčí pro komplikující, většinou infekční proces.

Odběr - materiál
  • Při uskladnění v lednici lze vzorek zpracovat druhý den po odběru.
  • Lze zpracovat i odsáté sérum - vzorky skladované 3 dny při teplotě +2 až +8 °C nebo zamražené při teplotě pod -20 °C pro delší uchování, pokud jsou zamraženy do 24 hodin po odběru a je zabráněno jejich opakovanému rozmrazování.

Zkumavka: Červená zkumavka s gelem