Metody - Specifické IgG proti kapsulárním polysacharidovým antigenům pneumokoka (PCP)

Další informace o metodě
  • Obecné referenční rozmezí hladin sp. IgG proti PCP nelze určit. Ve zdravé, neočkované populaci s běžným výskytem pneumokokových infekcí je 95% hladina nad 15mg/l
  • U imunokompetentních pacientů s akutní infekcí dosahují hladiny 4-5 násobku
  • Postvakcinační hladiny u adolescentů a dospělých dosahují hodnot od 100 až do 300mg/l
  • Novorozenci jsou do věku asi 2-3 měsíců chráněni mateřskými protilátkami. Skupina dětí do 2 let je riziková, neboť jejich imunitní systém ještě není schopen adekvátně reagovat na polysacharidové antigeny. Imunokompromitované děti jsou ze zákona očkovány
  • Postvakcinační hladiny u dětí 2 – 12 letých, očkovaných nekonjugovanou vakcinou se pohybují kolem 50-100mg/l
  • Hladiny po očkování konjugovanými vakcínami se neliší u očkovaných dětí od neočkovaných.
Popis analytu Specifické IgG protilátky (zejména v podtřídě IgG2) ukazují funkční schopnost organismu reagovat na konkrétní infekční podněty nebo vakcinaci, tj.schopnost tvořit protilátky proti polysacharidovému antigenu pouzdra Streptococcus pneumonie. Hladiny těchto specifických protilátek u zdravého jedince významně stoupají v době infekce pneumokokem a po očkování pneumokokovou vakcinou. U některých pacientů s primárním (např. CVID) či sekundárním (např. AIDS) imunodeficitem je tato schopnost potlačena či snížena.
Popis metody ELISA v mikrotitračních destičkách s kolorimetrickou detekcí.
Klinický význam stanovení I při normálních hladinách IgG a IgG podtříd a klinice rekurentních infekcí opouzdřenými bakteriemi je indikováno toto vyšetření k vyloučení specifické poruchy tvorby protilátek. U splenektomovaných se doporučuje očkování proti pneumokoku a následné sledování hladin protilátek.
  • Při uskladnění v lednici lze vzorek zpracovat druhý den po odběru
  • Lze zpracovat i odsáté sérum - vzorky skladované 3 dny při teplotě +2 až +8 °C nebo zmražené při teplotě pod -20 °C pro delší uchování, pokud jsou zamraženy do 24 hodin po odběru a je zabráněno jejich opakovanému rozmrazování.
  • ! Při vyšetřování specifické tvorby protilátek po vakcinaci pneumokokovou vakcinou je doporučen odběr 6-8 týdnů po očkování !